Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Gitar Yapımı / Meraklısına
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Konu: Gitar Yapımı / Meraklısına

 1. #1

  Standart Gitar Yapımı / Meraklısına
  Malzemeler
  " Ses tablası : Alman ladini (German spruce) veya Sedir (Red cedar)
  " Gövde : Hint pelesengi (Indian Rosewood)
  " Sap : Honduras maunu veya İspanyol sediri
  " Klavye : Abanoz
  " Akort mekanizması : Schaller Std. Hauser tip.
  Gitarlarımda kullandığım tüm malzemeler en üst kalite sınıfından olup, İspanya'dan kendi ellerimle seçmekteyim. Tüm malzemeler gitarın güvenliği için yeterli süre bekletildikten sonra kullanılmaktadır.

  Boyutlar
  " Skala uzunluğu : 650 mm
  " Ön eşikte sap genişliği : 52-54 mm
  " 12.perdede sap genişliği : 62-64 mm
  " 1.perdede sap kalınlığı : 22 mm
  " 10.perdede sap kalınlığı : 25 mm
  " Ön eşikte tel aralığı : 43 mm
  " Köprüde tel aralığı : 57 mm
  Bununla birlikte, bu ölçüler müşteri tercihlerine göre değiştirilebilir.

  Tasarım
  Gitar tasarım ve yapımında, geleneksel metotlarla yeni teknik gelişmelerin ideal biçimde kaynaşması gerektiğine inanıyorum.
  Gitarlarımda; parlaklığı, dengeyi ve ton zenginliğini kaybetmeksizin yüksek volüm hedefliyorum.
  Ses tablası ve gövde Peterson 490 Strobe tuner cihazla titizlikle akort edilerek, en ideal ses kalitesi hedeflenmektedir.
  Gitarlar otomatik kontrollü sabit nem ortamında (50 % RH) montaj edilmekte ve böylelikle ömrü boyunca maruz kalacağı daha nemli veya kuru ortamlardaki nem stresine karşı koymaları garanti altına alınmaktadır.
  Rozetler her gitar için tamamen özgün olarak tasarlanmakta ve yapılmaktadır.
  Gitarlarımda geleneksel "gomalak" olarak bilinen "French Polish" cilası kalite ve estetik gözetilerek uygulanmaktadır.
  Gitarlarımın tamamında ön ve köprü eşiklerinde her tel için ayrı ayrı "intonasyon compensation" olarak anılan "intonasyon düzeltme" işlemi yapılmaktadır, bu işlemin gitar intonasyonuna yaptığı katkı gitarlarımı deneyen tüm gitaristler tarafından onaylanmaktadır.

  Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar

  Ebony
  Abanozun, yaklaşık 435 türü vardır ama bunlardan 20 kadarı piyasada kullanılmaktadır. Sert dokulu bir ağaç olduğundan, fingerboard için tercih edilir. Yıpranmalara karşı dayanıklıdır, yoğun paralel damarlardan oluşur. Aynı zamanda siyah rengi nedeniyle neck ağacıyla iyi bir kontras oluşturur ve fretleri iyi yakalar. Diğer sert dokulu ağaçlar gibi, mevsim değişikliklerinde, havadaki neme bağlı olarak dokuları sıkşır. Bu Sıkışma diğer ağaçlara göre daha yavaş olur. Abanoz kuruduktan sonra sabit kalır, çünkü abanoz enine bir ağaçtır.

  Indian Rosewood
  Elektrik ve akustik gitarda cok kullanılan bir ağaçtır. Abanoz ve bazı sert dokulu rosewood'lar kadar dayanıklı değildir ama büyük oranda sabit kaldığı için önemlidir. Neck üzerindeyken, abanozdan daha hafif ama aynı boylamsal güce eşittir.

  Maple - European Big Leaf
  Maple, yaylı enstrumanlar ailesi için geleneksel bir ağaçtır. Oyma tekniğiyle veya dilimler halinde çalışılabilinir. Figürlerine göre fiyatlandırılmıştır.Curly figürü, çeyrek kesitlerde daha çok göze çarpar; bununla birlikte, birdseye ve quilted, dilimli yüzeylerde kendini daha iyi gösterir. Figürlü maple'lar, kendi arasında çok iyi, iyi ve orta figür olarak sınıflandırılır.

  Mahogany - African, Honduran, Sapele
  Honduran maunu, Brazilya (swietenia) maununa eşdeğer, az bulunan bir maun türüdür. Africa maununun Khaya cinsi ve Sapele'nin Entandrophragma cinsi, Honduran maunundan daha ağır ve daha iyi dokulara sahiptir. Bu ağaçların tümü, çalışma kolaylığı ve stabil kalması nedeniyle gitar için uygundur. Yanlık parçaları çevirirken, parçadaki yoğunluk farkları nedeniyle güçlük yaşanabilir, bu yüzden ıslatmadan çevirmek daha iyi sonuç verir. Renkleri açık pembe, orta ve kızıl kahve tonlarındadır. Çeyrek kesitli yüzeylerde figür, karakteristik çizgilerle içiçe geçmiş yoğun damarlar şeklindedir.

  Black Acacia (Australian Blackwood)
  Sarı-kahve rengi ve genellikle düz damarlara sahip bu ağaç, Rosewood'a mükemmel bir alternatiftir. Sesteki parlaklık ve derinlik maun'a yakındır. Tap tonlarda aşağı yukarı Koa ile aynı olmakla beraber, daha iyi bir sound yakalandığı da söylenir.


  Wenge
  Wenge Batı Afrika'da bulunan geniş ve düz gelişen bir ağaçtır. 1983 yılında ilk kez Don Muser tarafından gitar ağacı olarak kullanılmıştır. Indian Rosewood'a alternatif bir ağaçtır. Wenge'den oluşmuş bir settedamarlar, yanlar ve sırt boyunca sıkı ve düzdür. Çikolata renklidir ve siyah damarlardan oluşur. Bu ağaç, Indian veya Brazilian Rosewood kadar ağır değil, sık dokulu, sert, fakat geniş gözeneklerle daha hafiftir.

  Padauk
  Padauk ilk kesildiğinde açık portakal renklidir, ama zaman geçtikçe oksidasyonla koyulaşır, IndianRosewood' dan daha kırmızı bir tona ulaşır. Indian Rosewood'dan biraz daha sert ve ağırdır. Hepsinden aynı değerde, iyi sırt ve yan olur. Stabil,çalışma kolaylığı ve güçlü tonlar... Kolay kıvrılabilen ağaçlarla kıyaslandığında,çevrilmesi biraz daha güç olabilir.

  Sitka Spruce
  Elastik ve dirençli olduğu için tercih edilir. Sıtka spruce, kirlenme ve kötü kullanım söz konusu olduğunda, diğer ses kapaklarına kıyasla daha dayanıklıdır. Akustik ve klasik gitarlarda kullanılabilinir. Renkleri beyaz, pembe ve açık kahverengi arasında değişir. Üst kalitede enteresan renk varyasyonları görülür.

  Western Red Cedar
  Geleneksel bir ağaç olmamasına rağmen, özellikle klasik gitar yapımcıları için, damarları nedeniyle popularitesini Sürdürmektedir. Bugün, pek çok kalitesi yüksek klasik gitarda,sedir kullanılmıştır. Sedir yumuşaktır, spruce kadar güçlü ve elastik değildir, ama değişen hava koşullarından daha az etkilenir, stabildir. Sıcak renkli, düz damarlı, temiz seslidir. Kızılkahveden, çikolata rengine kadar değişen renkleri vardır. Renk varyasyonlarına göre derecelendirilir.

 2. #2

  cong elektro gitar

  ben elektro gitar gövde ve sap yaptırmak istiyorum.Bana bi fiyat lazım.yazdığınız parçalardan les paul kasa ve elektro gitar sapı yaptırmamıza bi fiyat verebilirmisiniz?(çalışma güzel olmuş)

 3. #3

  Standart

  Selam merhabalar. Siteye yeni üye olduğum için size özelden mesaj atamadım suyungizemi. Size gitar yapımı konusunda danışmak istediğim bir konu vardı acaba msn adresini verirmisiniz özelden?

 4. #4

  Standart

  Alıntı sonbaski´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben elektro gitar gövde ve sap yaptırmak istiyorum.Bana bi fiyat lazım.yazdığınız parçalardan les paul kasa ve elektro gitar sapı yaptırmamıza bi fiyat verebilirmisiniz?(çalışma güzel olmuş)
  merhaba.Benim ankara da bir enstruman yapım atölyem var.isterseniz internet üzerinden isterseniz atölyemizde her konuda yardımcı oluruz.Gibson les paul kasası akçaağaç ve maun dur.Pek bir fiyat tutmaz.200 ytl civarı boyalı halini yapıyoruz.Sap da iş değişiyor.Klavye nin abanozdan yapılması ve pozisyon işaretlerinin maliyetinin yüksek oluşundan dolayı bir gibson les paul sapı 250 ytl yi buluyor.Henüz dün yapmaya başladığım les paul un fotoğrafını çektim bugün sadece göstermelik.fotoğrafları nasıl ekliyeceğimi söylerseniz koyabilirim.

 5. #5

  Standart

  merhaba siteye yeni üye olduğum için özelden mesaj yazamıyorum bana özelden msn i yazarsan görüşürüz.. gitar yapımı için bi kaç parcaya ihtiyacım var..

 6. #6

  Standart

  suyungizemi beni msn e eklermisin
  Konu Juliet tarafından (07-01-2014 Saat 04:52 PM ) değiştirilmiştir.

 7. #7

 8. #8

  Standart

  Kardeşim istediğin her fiyata göre les paul kasa gitar yaptırabilirsin.Önemli olan senin nasıl bişey istediğin sonuçta özel yapım gitarların amacı budur.Piyasadaki gitarların sapları ve gövdelerin genellikle belli bi standartı vardır.Örneğin gövde yumuşak ağaçtan yapılır daha kolay şekil ve seste iyi bir etki bıraksın diye.Sap ise genellikle sert ağaçlardan yapılır çünkü hava değişikliğine uğradığında ve ömrünü tamamladığında kolayca kırılıp çatlamasın vb deformasyonlara uğramasın diye.İstersen fretboard için ayrı bir ağaç kullandırabilirsin istersen fretboard için ayrı bi ağaç parcası kullanmadan direkt sapa ekleyebilirlerlerde.İstersen sap gövde 2 parçadan oluşan bir gitar yaptırabilirsin istersen sap gövdeyi tek parça halinde yaptırabilirsin.Les paul kasa gitarın içinde bu böyle sen bir fiyat belirlersin dersinki işte şu kadar param var en sağlamı olsun dersin.Usta o verdiğin bütce dogrultusunda kendi ustalık payını alır ve malzeme alır.Şimdi dandik bir agactanda lespaul yaptırabilirsin.İleriki yıllarda oduna döner Orta seviye ağaclardanda yaptırabilirsin idare etcek cinsten olur en üst kalite ağactanda yaptırabilirsin güzel olur Çok lüks ağaçlardanda yaptırabilirsin taş gibi olur.İçerisine takacağın donanımlarda önemli tabiki.Hambucker manyetik taktırabilirsin istersen hurda bir gitardan sökülmüş hambucker takarlar ucuzdur bunlar piyasada 20 liraya bile bulabiliyosun seni tatmin eder mi bilemem istersen Çok güzel kaliteli Hambuckerlarda taktırabilirsin.Ne bileyim truss rodun normal bir demir çubukta olabilir,çelikte olabilir yada içeride küflenmesin istiyosan karbpnfiber trussrodta taktırılabilir vb gibi şeyler maddiyat önemli tabiki.Özel yapım bir les paul gitar için güzel sapasağlam bir gitar istiyosan kafadan bir kez 2000 lirayı gözden çıkaracaksın herşey senin istedigin standartlarda olur ama istersen o 2000 e gibsonun orjinal les paul kasa gitarlarını alabilirsin.Klavyesi pelesenktendir sen başka bi agac tercih edebilirsin bukezde gibson marka gibson ama herkesin damak lezzetide bir başkadır sonuçta.İstersen 800-900 lira gibi bir paraya epiphoneden bir les paul alabilirsin 200-300-400 gibi fiyatlara extreme,maxine vb gibi markaların lespaul kasa gitarlarınıda alabilirsin.En kötü özel yapım les paulu yaptırcak olsan dandik dundik bir ağaçtan sana yine en aşağı 500 e mal olur.Ben 6 yıla yakın luthierlik yapıyorum amatör olarak gitar gövdelerine oyma modifiye vb işlemler sadece yada hazır sap gövde alıp bunları customize ederek birleştirip boyayıp satıyorum.1 hafta içerisinde atölyemi büyütcem ihtiyacım olan birkaç parça ekipman vardı onlarıda aldım daire testere vb gibi istersen yardımcı olabilirim ben kastamonudayım gelirsin gözünle kontrol ederek orası böyle olsun burayı böyle istiyorum gibi yönlendirirsin ona göre yaparız istersen

Benzer Konular

 1. Çemberimde Gül Oya (gitar)
  By DeViL in forum Akor-Tab-Nota
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 12-06-2009, 07:45 PM
 2. Gitar
  By ABYSS in forum Müzik Enstrumanları
  Cevaplar: 12
  Bölüm Listesi: 05-14-2007, 03:20 PM
 3. Meraklısına Mitoloji
  By ABYSS in forum Genel Tarih
  Cevaplar: 29
  Bölüm Listesi: 01-08-2007, 11:06 PM
 4. bu gitar bi harika...
  By ABYSS in forum Online Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-29-2006, 01:58 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]