Bu özellik elyaf, iplik ve kumaş örgü ve desen konstrüksiyonu ile etkilenir. Örneğin; ilmek sıklığı düşük, ince iplikli kumaşlar, ilmek sıklığı yüksek, sık kumaş konstrüksiyonlarından daha geçirgendir. % 100 PES çit! Örgü bir kumaşın hava geçirgenliği kotu, ama 60/40 Pamuk/PES karışımının hava geçirgenliği mükemmel olabi­lir.
İlmek sıklığı arttıkça havanın geçmesi­ne karşı direnç de artar.
Gevşek dokulu ve ince iplikli kumaşların hava geçirgenliği fazladır. Hava vücut üzerinde ve etrafında dolaşarak sıcağı vücuttan uzağa taşır. Kalın iplikli ve sık konstrüksiyonlar daha az ha­va geçirgenliğine müsaade eder ve bazı özel son kullanım Amaçlı kumaşlar için istenen bir özel­lik olabilen hava geçirgenliğine karşı koyma özelliği gösterir.
Bazı terbiye işlemleri kumaşı daha gözenekli yapar ve havanın kumaş içinde sirküler yönünü mümkün kılar. İplikleri hacimlileştiren ve ku­maş yüzeyini tüylendiren tipte bitim işlemleri, havayı hapseder ve vücudu yalıtarak sıcaklık sağlar.
Örme kumaşlarda hava geçirgenliğini en fazla olarak örgü ve desen yapısı ile ilmek formu ve sıklık etkilediği gibikesikli ve filament yapılı, katlı iplik, efekt iplik yapılanda etkiler.
Bunun yanında askı ve atlama yapılı kumaşla­rın havageçirgenlikleri fazla olup jakarlı ve do­ku arka yüzeyi enine ve dimi örgülü kumaşlar­da geçirgenlik düşüktür. Sık ve yüksek makine incelikli kumaşlarda hava geçirirler. Çözgülü iplikli örme kumaşlar, tek iplikli yani atkılı örme kumaşlara göre daha az hava geçi­rirler. Çözgülü örme kumaşlardaki çözgü yani örgü yatırım sayısının fazlalığı geçirgenliği azal­tır.
Bu genel değerlendirmeden sonra özet olarak hava geçirgenliği şunlarla ilgilidir;
Elyafların emicilik ve soğutma nitelikleri,
Kumaş örgü ve desen yapısının hava akımı­nın içeri girmesine izin verme kabiliyeti,
İpliklerin ve kumaşların kalınlık ve incelikle­ri,
Hava geçirgenliği yüksek ve düşük elyaf - ip­liklerin karışımı,
İpliklere uygulanan terbiye işlemleri,
Kumaşlara uygulanan kaplama apreler.