Kolay kurulup sökülebilen, taşınabilir özelliğe sahip evler, büyüklüğüne göre 750 YTL ile 4 bin 500 YTL arasında değişen fiyatlarda satışa sunuluyor. Konya’da bir firmanın Romanya’dan ithal ettiği 4 metrekareden 30 metrekareye kadar farklı büyüklüklerdeki yapboz şeklindeki portatif evler, yaklaşan yaz sezonunda tatilciler için farklı bir alternatif imkanı sunuyor.

Konya Eski Sanayisi’nde faaliyet gösteren bir şirketin sahibi Harun Bilir, yaklaşık 25 yıldır baba mesleği yün ithalatı yaptıklarını belirtti. Zaman içinde Türkiye’de sektördeki gerilemeye paralel olarak iş potansiyellerinin de daralması nedeniyle farklı alanlara yöneldiklerini ifade eden Bilir, “Yün ithalatı için gittiğim Romanya’da ahşap portatif evler gördüm. Daha sonra da bu evlerden Türkiye’ye de ithal etmeye karar verdim. İlk olarak da geçen yıl 84 adet ahşap portatif ev getirdim” dedi.

Bilir, portatif evlerin birçok yönden sahibine kolaylıklar sağladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“4 metrekareden 30 metrekareye kadar farklı büyüklüklerdeki bu tek odalı evler daha çok tatil kampları, yazlıklar, hobi bahçeleri, bağlar ve bahçelerde kullanılmak üzere tasarlanmış. Yüzde 100 ahşaptan yapılan portatif evler, ladin ağacından yapılması nedeniyle oldukça hafif ve dayanıklı. Boya ve verniği yapıldığı için de göze hoş gelen bir görünümü var. 2006 yılında getirdiğim ahşap evlerden elimde şu anda 2 adet kaldı. Vatandaşlar, bu evlere yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle zevkine düşkün, tatil yapmayı seven insanlar sık tercih ediyor.”

BİRBİRİNE GEÇME SİSTEMİYLE KURULUYOR
Ahşap portatif evleri büyüklüğüne göre 750 YTL ile 4 bin 500 YTL arasında değişen fiyatlarda satışa sunduklarını dile getiren Bilir, ürünün fabrikasyon olduğu için su geçirmediğini bildirdi.

Bilir, portatif evde hiçbir çivi veya vidanın bulunmadığını, “Birbirine geçme” sistemiyle evlerin rahatça kurulabildiğini belirterek, “Her vatandaş bu ahşap evleri rahatlıkla birleştirerek, istedikleri yere monte edebilir. Bir kişi yaklaşık 3 saatte rahat bir şekilde bu evi istediği yere kurabilir. Takılıp sökülmesi, standart fabrikasyon ürünü olduğu için çok kolay” diye konuştu.

Evlerin ağırlıklarının 350 kilogramdan 7 tona kadar değiştiğini anlatan Bilir, yapboz şeklindeki portatif, kamyonetle ya da otomobillerin arkasına takılan römorklarla taşınabilen evlerin, yaz sezonunda tatilciler için farklı bir alternatif olduğunu sözlerine ekledi.